DOTACJA Z FUNDACJI BGŻ
Zarząd Fundacji BGŻ w grudniu 2008 rozpatrzył pozytywnie skierowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Słupsku ulica Narutowicza 9 do Fundacji wniosek o wsparcie finansowe przedsięwzięcia ”Ćwiczenia usprawniające aparat ruchowy (motorykę małą) i grafomotorykę”. Fundacja BGŻ przyznała dofinansowanie w wysokości 3.000 tysiące złotych ( trzy tysiące złotych ). Dotacja została przeznaczona na doposażenie gabinetu terapii pedagogicznej w pomoce edukacyjno-terapeutyczne.
Istotnym celem naszego projektu ”Ćwiczenia usprawniające aparat ruchowy(motorykę małą) i grafomotorykę” było:
- usprawnienie motoryki małej : poprawienie sprawności manualnej napięcia mięśniowego, tak by dziecko mogło dostatecznie radzić sobie w czynnościach wymagających wykonywania drobnych , precyzyjnych ruchów ręki
- doskonalenie grafomotoryki: ćwiczenia graficzne przygotowują do nauki pisania oraz usprawniają technikę pisania; celem tych ćwiczeń jest wyrabianie płynności i precyzji ruchów ręki ustawionej w pozycji takiej, jak przy pisaniu
Działania jakie zostały podjęte, aby osiągnąć wyznaczony cel
Zostały stworzone cztery grupy terapeutyczne (terapia grupowa):
- grupa terapeutyczna dla dzieci 6-letnich
- grupa terapeutyczna dla dzieci 7-letnich
- grupa terapeutyczna dla dzieci 8-letnich
- grupa terapeutyczna dla dzieci 9-letnich
Grupa terapeutyczna liczłay od 8 do 10 uczniów. Zajęcia prowadzone były przez dwóch terapeutów w sali do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.
Z zajęć terapii grupowej skorzystało:50 uczniów na przełomie września – stycznia i 50 uczniów na przełomie lutego i czerwca.
Zorganizowane zostały spotkania i warsztaty szkoleniowe dla rodziców
Zainteresowani rodzice mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach szkoleniowych i szkoleniach:
- Uczeń z dysleksją w szkole i w domu.
- Dostosowanie wymagań do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów z dysleksją – prawa i obowiązki uczniów.
Wyposażono salę do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w pomoce edukacyjno-terapeutyczne, materiały papiernicze.
Nawiązano współpracę z Wydawnictwem Operon ( wdrożenie Programu Edukacyjno-Terapeutycznego „Ortograffit ” do zajęć usprawniających aparat ruchowy).
Nawiązano współpracę z Wydawnictwem Harmonia – wdrożenia publikacji edukacyjno-terapeutycznych do pracy z dzieckiem na zajęciach terapeutycznych i pracy w domu.