Warsztaty
Zespół Samokształceniowy Terapeutów Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Słupsku ul. Narutowicza 9 zapraszam zainteresowanych nauczycieli przedszkoli do uczestnictwa w spotkaniu pt. „Aktualne konkursy w ramach RPO WP dla przedszkoli”, które odbędzie się dnia 24.01.2018r. godzina 14.00 – 16.00.
Spotkanie jest realizowane w ramach wdrażanego przez Zespół Samokształceniowy Terapeutów projektu „Aktywny nauczyciel” we współpracy z Lokalnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Słupsku ul. Portowa 13B.
Cel spotkania:
- omówienie aktualnych konkursów dla przedszkoli, na podstawie obowiązującego harmonogramu naboru wniosków w trybie konkursowym na 2018 rok z możliwością pozyskania dofinansowania w 2018 roku przez placówki wychowania przedszkolnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020,
- przedstawienie oferty innych instytucji oferujących dotację dla oświaty.
Miejsce spotkania: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Słupsku ul. Portowa 13 B
Rekrutacja: sekretariat poradni tel.598456020 czynny od 7.30-15.30 (osobiście lub telefonicznie), osobę zainteresowaną uczestnictwem prosimy (w momencie zgłoszenia) o podanie prywatnego numeru telefonu.
Termin naboru: do 23.01.2018r., godzina 15.00
Liczba miejsce: ograniczona
Osoba do kontaktu:
—» Renata Paździo
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku tel.: 598456020
—» Olimpia Klamann
Lokalny Punkt Informacyjny
Funduszy Europejskich w Słupsku
tel.: (59) 714 18 45; (59) 714 18 44
e-mail: slupsk.pife@pomorskie.eu
W załączniku:
Dnia 27.11.2017r. został przeprowadzony 3 godzinny warsztat szkoleniowy pt. Kodowanie i programowanie z Moje Bambino. Funkodowanie czyli programowanie dla najmłodszych poprzez zabawę i ruch.
W warsztacie wzięło udział 44 nauczycieli słupskich placówek oświatowych. Uczestnicy warsztatu zostali zapoznani z: ideą nauki programowania w edukacji wczesnoszkolnej oraz kodowania w edukacji przedszkolnej (nowa podstawa programowa), pomocami dydaktycznymi dedykowanymi realizacji podstawy programowej (kodowanie i programowanie w szkole i przedszkolu), programem Scottie Go, rozwojem kompetencji nauczycieli w zakresie nauczania myślenia komutacyjnego, z założeniami metodyczno-dydaktycznymi FUNKODOWANIA, grami, zabawami z zakresu programowania z użyciem Magicznego Dywanu.
Warsztat poprowadzili trenerzy Akademii Moje Bambino – Pani Urszula Krakowska (koordynator warsztatów, konferencji dla pracowników oświaty, starszy specjalista ds. marketingu, trener Akademii Bambino), Pan Andrzej Peć (pedagog, autor wielu publikacji metodyczno-dydaktycznych z zakresu edukacji małego dziecka, członek zespołu autorskiego pakietów do nauki programowania FUNKODOWANIE, trener w ogólnopolskim projekcie Cybernauci).
Warsztat został zorganizowany we współpracy z Moje Bambino i Szkołą Podstawową nr 8 w Słupsku (partnerzy). Trenerzy Akademii Bambino bezpłatnie przeprowadzili szkolenie. Uczestnicy otrzymali pakiet materiałów Moje Bambino.
Szczególne podziękowanie dla Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 Pana Leszka Kazimierczyka i Pani Wicedyrektor Marty Dyjas za udostępnienie sali szkoleniowej z mediami, zorganizowanie poczęstunku dla uczestników szkolenia i okazaną życzliwość.
Catering przygotowała firma EDEN CATERING – za co serdecznie dziękujemy w imieniu swoim i uczestników szkolenia.
Zapraszamy na kolejne szkolenia organizowane w ramach wdrożenia projektu „Aktywny nauczyciel” przez Zespół Samokształceniowy Terapeutów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku ul. Narutowicza 9.
Zespół Samokształceniowy Terapeutów
Wystawa sprzętu dla osób niewidomych i słabowidzących.
23 października na terenie PPP przy Narutowicza 9 w Słupsku odbyła się wystawa sprzętu wspierającego edukację uczniów z dysfunkcją wzroku. Organizatorami wystawy były: słupska Fundacja Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych “Radius” oraz Poradnia przy Narutowicza.
W czasie wystawy zaprezentowano najnowsze rozwiązania pomagające osobom niewidomym i słabowidzącym zdobywać informacje, czytać, pisać, komunikować się i uczestniczyć w życiu szkolnym na równi z pełnosprawnymi rówieśnikami.
Pokazano m. in. jak działają najnowszej generacji powiększalniki, lupy elektroniczne, notatniki brajlowskie, urządzenia skanujące i odtwarzające tekst, programy udźwiękawiające komputery i telefony komórkowe.
Obok ostatnich odkryć techniki zaprezentowano także sprawdzone od lat gry i układanki rozwijające percepcję dotykową, wzrokową i słuchową oraz urządzenia ułatwiające niewidomym i słabowidzącym codzienne funkcjonowanie, takie jak choćby urządzenie do rozpoznawania kolorów.
Uczestnicy wystawy mogli wziąć udział w poprzedzających ją prelekcjach, dzięki którym poszerzyli własną wiedzę na tematy związane z edukacją osób z niepełnosprawnością wzrokową. Dowiedzieli się między innymi:
- jakie są odmienne potrzeby osób z dysfunkcją wzroku w dostępie do nowych technologii,
- jak adaptować szkołę i klasę pod kątem ucznia z dysfunkcją wzroku,
- gdzie zdobyć środki na zakup sprzętu i pomocy dla uczniów niewidomych i słabowidzących,
- co to jest tyflografika i jak tworzyć rysunki dla osób z uszkodzonym wzrokiem.
Wszystkie prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy i były dobrym wstępem merytorycznym poprzedzającym zwiedzanie wystawy.
W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele ze słupskich szkół – od poziomu przedszkola do studiów wyższych, rodzice uczniów z niepełnosprawnością wzrokową, przyszli tyflopedagodzy oraz inne osoby z różnych względów zainteresowane omawianą problematyką.
W czasie wystawy swój dorobek zaprezentowały firmy uznawane na polskim rynku za autorytet w dziedzinie wdrażania najnowszych technologii dla niewidomych i słabowidzących m. in.: firma Brawo z Łodzi, Harpo z Poznania, Altix z Gdańska. Można było również odwiedzić stoisko słupskiej Fundacji “Radius”, która wspólnie z Poradnią zorganizowała wystawę.
Szerokie i różnorodne grono zwiedzających pokazało, że tego typu przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne. Jak dotąd w Słupsku i okolicach nie było podobnego wydarzenia, dedykowanego pedagogom, rodzicom i innym przedstawicielom szkół ogólnodostępnych, a jak wiemy w dobie edukacji włączającej coraz więcej uczniów z dysfunkcją wzroku trafia do tego typu placówek.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu pn: “Niewidomy uczeń w naszej szkole – kampania informacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ogólnodostępnych” realizowanego przez Fundację Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych “Radius”. Zadanie współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Słupska.
strona 2